Zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest to jak nazwa sugeruje zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz ze wszystkimi odsetkami w określonym terminie O kredyt w banku może starać się każdy, ale nie każdy go uzyska.

Banki zanim udzieli komuś kredytu sprawdzi czy dna osoba będzie teoretycznie wstanie spłacić zaciągnięty dług. Jest to polityka kredytowa banku na podstawie której bank udziela bądź nie kredyt. Ubiegając się o kredyt można spodziewać się kilku standardowych pytań np.:

– forma zatrudnienia lub rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej,
– wysokość dochodów i posiadany majątek własny ( każdy bank zada to pytanie ),
– wielkość rodziny – wielkość środków pieniężnych na jednego członka rodziny
– posiadane zobowiązania kredytowe,
– standardowe pytanie o dane osobowe, miejsce zamieszkania itp.

Na tej podstawie oraz na podstawie własnych źródeł ( bank może np. sprawdzić czy osoba ubiegająca się o kredyt miała wcześniej jakieś zobowiązania finansowe i czy spłacała je regularnie lub czy np. regularnie są opłacane rachunki za prąd itp., wiek również wpływa na zdolność kredytową) bank podejmuje decyzję o udzieleniu lub nie udzieleniu kredytu. Jeśli ktoś ma zbyt niską zdolność kredytową nie oznacza to od razu, że nie zostanie mu udzielony kredyt w końcu bank też chce zarobić, dlatego osoba o niskiej zdolności kredytowej może np.:

– zmniejszyć ratę kredytu, ale wydłużyć czas kredytowania,
– wkład własny na początek,
– w przypadku innych zadłużeń złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny,
– zabezpieczyć kredyt nieruchomością itp.

Należy pamiętać, że każdy kredyt należy zwrócić w terminie wraz ze wszystkimi odsetkami, dlatego decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być dokładnie przemyślana między innymi na gruncie „czy jestem zdolny go spłacić”.

0 0 votes
daj ocenę jaki jest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments