Jak zmienić kredytodawce bezboleśnie. Czy każdy kredyt da się przenieść?
Jak zmienić kredytodawce bezboleśnie. Czy każdy kredyt da się przenieść? Przeczytaj poradnik kiedy się opłaca przenieść kredyt.
Zmiana banku, w którym mamy nasz kredyt podczas jego spłacania, jest dzisiaj procesem szybkim i prostym. Kredytobiorcy jednak rzadko wykonują tą operację myśląc, że jest ona bardzo kosztowna. Jest to błędne stwierdzenie. Konsumenci najczęściej biorą kredyt we własnym banku. Najczęściej robią to udając się do własnego banku osobiście. Po jakimś czasie jednak orientujemy się, że warunki kredytu, które dał nam nasz bank nie są najlepsze na rynku. Zaczynamy wtedy się rozglądać po naszych znajomych, którzy wzięli podobne kwoty w innych bankach i zastanawiać skąd u nas tak wysokie raty. W takim razie jak można obniżyć kwotę rat płaconych?
Jeśli masz wiele zobowiązań (kredytów, chwilówek, debetu na koncie, karty kredytowej) powinieneś pomyśleć o konsolidacji tego w jeden kredyt. Zaletami tego rozwiązania jest:
Obniżenie raty kredytu
Odejście od instytucji kredytowej, która nas źle potraktowała
Zamiana wielu rat w jedną mniejszą ratę
Uniknięcie wpadnięcia w pętlę kredytową
Obniżenie całkowitego kosztu zobowiązań kredytowych
W osiągnięciu takiego efektu pomaga kredyt konsolidacyjny. Przeniesienia swoich zobowiązań można dokonać na dwa sposoby. Jeżeli wartość zobowiązań nie przekracza 200 tysięcy złotych warto skorzystać z kalkulatora on-line kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu oszacujesz ratę nowego kredytu, którym nowy bank spłaci Twoje stare zobowiązania. Wykonując tą operację możesz dobrać dodatkową gotówkę, a mimo to Twój budżet domowy będzie mniej obciążony kredytem.
Drugim sposobem jest zaciągnięcie tańszego kredytu i spłacenie na własną rękę dotychczasowych droższych kredytów. W tym celu możesz użyć kalkulatora on-line kredytu gotówkowego. W ten sposób budujemy swoją historię kredytową. W systemie BIK widoczne są spłacone zobowiązania na naszym koncie. Działanie na własną rękę jest utrudnione. Bank będzie się obawiał, że nie spłacisz zaciągniętym w nim kredytem starych zobowiązań w ten sposób tracąc zdolność kredytową.
Kolejnym zagadnieniem jest przeniesienie kredytu hipotecznego. Realia rynku pokazują, że jest to zagadnienie całkowicie nieopłacalne. Jeżeli coś poszło nie tak i wziąłeś kredyt hipoteczny w drogiej instytucji to praktycznie jest już przysłowiowa „musztarda po obiedzie”. Istnieje jednak jeden przypadek kiedy refinansowanie kredytu hipotecznego jest opłacalne. Jest to przypadek w, którym masz kredyt na mieszkanie, a chcesz wybudować np. dom za kolejny kredyt. Wtedy bank może zaproponować Ci właśnie refinansowanie starego kredytu. Oznacza to połączenie dwóch kredytów w jeden. Należy jednak pamiętać co bardziej się opłaca: refinansowanie czy drugi oddzielny kredyt. Tak więc podchodźmy do tego z ostrożnością. Każda sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie.
Tak więc podsumujmy. Kredyty konsumpcyjne warto przenieść do jednego banku, gdyż konsolidacja zmniejsza ratę i pozostawia więcej środków w comiesięcznym domowym budżecie. Konsolidacja kredytu hipotecznego jest z reguły nieopłacalna niezależnie, gdzie go wzięliśmy.