Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to rejestr wszystkich osób które kiedykolwiek brały jakikolwiek kredyt w banku, wliczając w to kredyty ratalne na zakup produktów i usług, kredyty hipoteczne, gotówkowe, limity w kontach, karty kredytowe oraz wszystkie inne formy udzielanych przez banki pożyczek.

Wbrew ogólnej opinii, do BIKu nie są wpisywani tylko niesolidni klienci, którzy z jakichś przyczyn nie spłacali zobowiązań terminowo, lub nie spłacali ich wcale.

W BIKu jest każdy kredyt, który został udzielony danej osobie oraz informacja o jakości spłaty (czy pożyczka była spłacana w terminie). Biuro Informacji Kredytowej przechowuje dane o naszej historii kredytowej i udziela informacji o nas bankom, które jej potrzebują, aby np. udzielić kolejnego kredytu.

Warto zauważyć, że dostęp do naszej historii kredytowej mają tylko banki i my sami. Dodatkowo tylko banki mogą dodawać wpisy do BIKu, co oznacza że nie znajdą się tam kredyty wzięte w „parabankach”, SKOKach itp.

Na podstawie naszej historii kredytowej ustalane jest ryzyko udzielenia kredytu, od którego zależy koszt kredytu, dlatego tak ważne jest aby spłacać raty w terminie

0 0 votes
daj ocenę jaki jest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments