Co można zastawić w lombardzie?

Popularne na polskich ulicach lombardy są często wykorzystywane przez szerokie grono klientów, choć większość z nas omija je szerokim łukiem. Często niesłusznie, bo lombard może okazać się bardzo pomocny w przypadku konieczności bardzo szybkiego pożyczenia niewielkiej kwoty pieniędzy. Zobaczmy więc co można zastawić w lombardzie oraz jakie kwoty można otrzymać.

Złoto

Najpopularniejszym produktem przyjmowanym w lombardach, ale jednocześnie najchętniej zastawianym przez pożyczkobiorców, jest złoto. Zastawić można złoto właściwie w każdej postaci: biżuterii, sztabek czy monet kolekcjonerskich. Najpopularniejsze są oczywiście pierścionki czy kolczyki. Kwota którą można otrzymać w lombardzie w przypadku zależna jest od wartości kruszcu oraz ewentualnej dodatkowej wartości możliwej do uzyskania przy sprzedaży (np. W przypadku monet kolekcjonerskich). W przypadku kolczyków czy obrączek lombard wypłaci od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, które trzeba spłacić w ustalonym terminie.

Srebro, platyna

Poza wcześniej wspomnianym złotem, również inne metale szlachetne cieszą się dużym zainteresowaniem obu stron transakcji w lombardach. Głownie chodzi o srebro i platynę, które mogą być wykorzystane do produkcji biżuterii czy numizmatów. W szczególności liczy się tu srebro, które przed laty było bardzo powszechnie wykorzystywane przy produkowaniu monet, sztućców czy zastawy stołowej. Co ciekawe, najczęściej klienci z miast takich jak Kraków czy Wrocław przynoszą do lombardów właśnie takie przedmioty.

Diamenty

Wśród osób korzystających z usług lombardów są nie tylko osoby z niskimi dochodami, ale również przedsiębiorcy czy nawet inwestorzy. Takie osoby potrzebują raczej większej gotówki. W ich przypadku często zaobserwować można zastawianie diamentów, które mogą osiągać wartość wielu tysięcy złotych. Często lombardy nie przyjmują jednak kamieni szlachetnych bez certyfikatu – to właśnie dzięki niemu możliwe jest łatwe i szybkie określenie wartości zastawu.

Sprzęt komputerowy i RTV

Oprócz metali w różnej postaci oraz kamieni szlachetnych, klienci bardzo często zastawiają sprzęt komputerowy, telefony komórkowe oraz sprzęt RTV. Wszystkie te przedmioty są bardzo powszechne i ma je prawie każdy. Ich wartość jest łatwa do określenia na podstawie nazwy, modelu oraz stanu zachowania – dokonać tego można nawet porównując ceny wybranych produktów w internecie. I choć często klienci próbują zastawiać bezwartościowy czy niedziałający sprzęt, to jednak często w lombardzie można uzyskać kilkadziesiąt czy kilkaset złotych pod zastaw telefonu komórkowego otrzymanego kilka miesięcy wcześniej od operatora czy też niedawno kupionego laptopa.

Samochody

Nie każdy, ale spora część lombardów udziela również pożyczki pod zastaw pojazdów. Często wymagane jest umieszczenie pojazdu na strzeżonym parkingu na czas trwania umowy pożyczki, choć nie każdy lombard tego wymaga. Otrzymać można od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych – w zależności od tego, jakiego auta jesteśmy właścicielami. W przypadku samochodów wszystkie warunki są indywidualnie ustalane, chociażby ze względu na trudne do porównania ceny samochodów oraz wysoką wartość możliwej do uzyskania pożyczki.

Nieruchomości

Niektóre z większych lombardów decydują się na udzielanie pożyczek również pod zastaw nieruchomości. W zwykłym lombardzie tego rozwiązania raczej nie skorzystamy, bo kwota pożyczki jest dość wysoka. Zazwyczaj można liczyć na szybkie otrzymanie jedynie niewielkiej części wartości nieruchomości (20-50%), a koszty choć są wysokie nominalnie, to jednocześnie mogą okazać się atrakcyjne jeśli uwzględnimy rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Choć zazwyczaj pożyczki lombardowe nie są obciążane dodatkowymi kosztami, to koszt aktu notarialnego z pewnością pokryje pożyczkobiorca. Może się jednak okazać, że mimo wszystko pożyczka taka okaże się… tańsza niż w banku!

0 0 votes
daj ocenę jaki jest
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments