Allegro blokuje konta bez przyczyny i niezgodnie ze swoim regulaminem

Napłynęły do nas zgłoszenia czytelników o bezprawnym działaniu Allegro, w stosunku do małych sprzedawców. Sytuacja i działania potentata aukcji internetowych bardzo nas zainteresowały, a otrzymane od czytelników wiadomości poruszyły. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej działaniom serwisu Allegro.

Od pewnego już czasu Grupa Allegro blokuje konta niektórych swoich użytkowników. Działania te są tak naprawdę podejmowane bez sensownie uzasadnionej przyczyny. Nie ma znaczenia, czy konto na portalu jest kontem prywatnym, czy firmowym, a także jak długo istnieje. Tak naprawdę każdy może pewnego dnia ujrzeć komunikat „Twoje konto zostało zablokowane”, o czym przekonało się bardzo wielu naszych czytelników. Według Allegro, blokadą objęte są tylko konta, które złamały regulamin portalu, albo podejrzewa się je o sprzedawanie fikcyjnych przedmiotów, czyli wyłudzanie, kradzież pieniędzy. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Jeśli przyjrzymy się bliżej temu, co spotkało naszych czytelników, to naprawdę ciężko jest doszukać się jakiejkolwiek próby oszukania, łamania regulaminu. Pod przykrywką ochrony Kupujących, serwis Allegro może tak naprawdę robić wszystko co chce. – jest to osobista opinia jednego z naszych czytelników, który do nas napisał zgodził się na opisanie jego problemów z tym serwisem aukcyjnym.

Przykłady nieuzasadnionej blokady kilku kont

Pewien nasz czytelnik, który prosił o anonimowość w obawie przed zemstą Allegro. pl, otrzymał blokadę swojego konta w serwisie. Od wielu lat z powodzeniem i bez większych problemów korzystał z tego portalu aukcyjnego. Pewnego jednak dnia, konto czytelnika zostało zablokowane. Co więcej, stało się to pomimo tego, że na koncie znajdowały się tylko pozytywne Allegro komentarze z przeprowadzanych transakcji. Dodatkowo użytkownik nie prowadził hurtowej sprzedaży, co i tak dla portalu nie miało znaczenia. Co więc było powodem zablokowania dostępu do Allegro?
Otóż według serwisu nasz czytelnik korzystał z kilku różnych kont. Nie jest to jednak prawda. Czytelnik potwierdził, że wynajmuje z kilkoma osobami mieszkanie, w którym mają dostęp do Internetu. Wszyscy lokatorzy dotychczas regularnie korzystali z serwisu, jednak każdy ze swojego prywatnego konta. Niestety Allegro uznało, że są to fikcyjne konta należące do tej samej osoby i wszystkie zostały zablokowane. W wiadomości z serwisu aukcyjnego adresowanej do naszego czytelnika znalazł się zapis „Pańskie konta zostały zablokowane w trosce o bezpieczeństwo Kupujących.”
Allegro firma z wieloletnią tradycją, która wyrobiła sobie renomę na rynku, dziś niszczy osoby, które od czasu do czasu coś sprzedadzą w serwisie. Nie tylko ja mam z tego powodu problemy ale również moi współlokatorzy, którzy nie mogą odblokować swoich kont. Przykre, ale czy można wygrać z tak potężnym przeciwnikiem? – W ten sposób nasz czytelnik podsumował swoją przygodę z tym portalem aukcyjnym.
Nie jest to odosobniony przypadek, a ci, którzy jeszcze bez żadnych trudności korzystają ze swoich kont na portalu, z niepokojem spoglądają w przyszłość.

Co na to wszystko regulamin serwisu?

W przypadku serwisu Allegro regulamin napisany jest bardzo skomplikowanym językiem, co często jest podkreślane przez użytkowników portalu. Zdarzało się w przeszłości, że portal ten w swoim regulaminie umieszczał zapis mówiący o tym, że Allegro może zawiesić jedno lub nawet wszystkie konta swoich użytkowników, jeśli szkodzić będą one serwisowi.
Warto zwrócić uwagę na to, że serwis aukcyjny blokuje konta nie tylko osobom prywatnym ale również przedsiębiorcom, którzy dotychczas zarabiali na sprzedaży produktów, a także płacili Allegro całkiem spore prowizje. Kolejny nasz czytelnik, który od lat prowadzi sprzedaż na portalu, posiada zweryfikowane konto firmowe, również otrzymał blokadę. Po wymianie kilku maili otrzymał od serwisu taką odpowiedź: „Pańskie konto zostało zablokowane ze względu na bezpieczeństwo Kupujących. Konto nadal może służyć do robienia zakupów, jednak możliwość sprzedaży została zablokowana. Powód blokady, to brak pozytywnych komentarzy za sprzedane w ostatnim czasie przedmioty.”
Nasz czytelnik utrzymuje siebie i rodzinę. Spora część dochodu pochodzi ze sprzedaży na portalu aukcyjnym. Użytkownik prowadzi legalną działalność, która jest zarejestrowana i od wszystkich transakcji odprowadza podatki. Portal aukcyjny od pewnego czasu sprzedaje pod swoim szyldem ten sam produkt, który oferowany był przez naszego czytelnika. Cena portalu jest jednak odrobinę wyższa. Czytelnik, którego dotyczy cała sytuacja podejrzewa, że serwis Allegro zobaczył w nim konkurencję i dlatego została zablokowana na jego koncie możliwość sprzedaży. Na głównej stronie reklama Allegro informuje o produkcie i jego atrakcyjnej cenie. Co jeśli jednak ktoś inny, oferuje na aukcjach ten sam produkt taniej? Czy Allegro ma prawo do usuwania konkurencji? – pytanie rozgoryczonego przedsiębiorcy, który stracił możliwość dotarcia do klientów.
Działania portalu z jakimi spotykamy się w tym momencie mogą zostać zinterpretowane jako blokowanie możliwości dostępu do rynku. Blokowane są przecież między innymi te konta, które można w jakimś stopniu uznać za konkurencyjne.

Sądowa walka z liderem aukcyjnym w Polsce

Dochodzą do nas głosy, że osób, które czują się przez Allegro poszkodowane, oszukane, jest coraz więcej. Niektórzy próbują załatwić sprawę polubownie jednak z Allegro kontakt jest bardzo utrudniony, a serwis niechętnie udziela odpowiedzi, które mogłyby satysfakcjonować. Według sporej rzeszy osób, odpowiedzi serwisu na temat blokady ich kont to ubrane w ładne słowa zdanie „bo tak nam się podoba i co nam zrobisz?” Z tego też powodu niektórzy nasi czytelnicy decydują się na batalię sądową, która na pewno będzie przez nas na bieżąco relacjonowana. Jeśli potentatowi aukcyjnemu nielegalne praktyki zostaną udowodnione, to może stracić naprawdę wiele. A zagraniczna konkurencja przecież nie śpi i chętnie przejmie część użytkowników.

0 0 vote
daj ocenę jaki jest
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments